Prof. univ. dr. habil. Alfred VESPREMEANU – STROE

Profesor în Geografie fizică

Responsabil al Stațiunii de cercetări marine și fluviale Sfântu Gheorghe: www.coastalresearch.ro

Director al Grupului de cercetare de Geomorfologie, Geoarheologie și Paleomedii (GEODAR) afiliat ICUB.

Email: fredi@geo.unibuc.ro

Adresă: Facultatea de Geografie (etaj 4), Universitatea din București, București, 010041, România

Curriculum Vitae

Pregătire profesională:

 • 2015 – Îndrumător doctorat în domeniul Geografie, susținerea tezei de abilitare: New progresses in coastal geomorphology and permafrost research.
 • 2004 – Doctor în Geografie, teză: Țărmul Deltei Dunării – studiu geomorfologic, Universitatea din București, publicată în 2007 la Editura Universității din București.
 • 2003 – Master în Geomorfologie, Facultatea de Geografie, Universitatea din București
 • 2002 – Licențiat în Știința Mediului, Facultatea de Geografie, Universitatea din București

Burse și specializări:

 • Stagiu de specializare în Geomorfologie costieră (bursă guvernamentală de doctorat), 2002-2003, Universitatea Loughborough, Marea Britanie.
 • Stagiu de cercetare, 2004, Institutul Oceanografic Woods Hole, USA.

Activitate didactică

 • Oceanografie
 • Geografia Mării Negre
 • Dinamică Litorală și Reconstrucție costieră

Domenii de cercetare

 • Geomorfologie costieră
 • Geoarheologie (costieră și fluvială)
 • Reconstituiri paleoenvironmentale (Paleo-medii)
 • Procese periglaciare

Selecție publicații recente (2012 – present)

 • Preoteasa, L., Vespremeanu-Stroe, A., Panaiotu, C., Rotaru, S., Țuțuianu, L., Sava, T., Bîrzescu, I., Dimofte, D., Sava, G., Mirea, D.A., Ailincăi, S., 2018. Neolithic to modern period palaeogeographic transformations in southern Danube delta and their impact on human settlements in the Enisala-Babadag region. Quaternary International, doi.org/10.1016/j.quaint.2018.09.010
 • Rădoane, M, Vespremeanu-Stroe, A. (Editori), Landform dynamics and evolution in Romania, Springer, 865 p.
 • Vespremeanu-Stroe, A., Zăinescu, F., Preoteasa, L., Tătui, F., Rotaru, S., Morhange, C., Stoica, M., Hanganu, J., Timar-Gabor, A., Cârdan, I., Piotrowska, N. (2017). Holocene evolution of the Danube delta: an integral reconstruction and a revised chronology. Marine Geology, 388, 38-61.
 • Popescu, R., Vespremeanu-Stroe, A., Onaca, A., Vasile, M., Cruceru, N., & Pop, O. (2017). Low-altitude permafrost research in an overcooled talus slope–rock glacier system in the Romanian Carpathians (Detunata Goală, Apuseni Mountains). Geomorphology, 295, 840-854.
 • Vasile, M., Vespremeanu-Stroe, A. (2017). Thermal weathering of granite spheroidal boulders in a dry-temperate climate, Northern Dobrogea, Romania. Earth Surface Processes and Landforms, DOI: 10.1002/esp.3984.
 • Zăinescu F., Tătui F., Valchev N., Vespremeanu-Stroe A., (2017). Storm climate on the Danube delta coast: evidence of recent storminess change and links with large-scale teleconnection patterns, Natural Hazards, DOI: 10.1007/s11069-017-2783-9.
 • Zăinescu F, Vespremeanu-Stroe A., Tătui F. (2016). Comparative spit dynamics. The case of deltaic river mouth spits. Journal of Coastal Research: SI 75, 800 – 804.
 • Vespremeanu-Stroe, A., Preoteasa, L., Zăinescu, F., Rotaru, S., Croitoru, L., Timar-Gabor, A., (2016). Formation of Danube delta beach ridge plains and signatures in morphology. Quaternary International. doi.org/10.1016/j.quaint.2015.12.060.
 • Tătui, F., Vespremeanu-Stroe, A., Ruessink, B.G. (2016). Alongshore variability of cross-shore bar behavior on a nontidal beach. Earth Surface Processes and Landforms, DOI: 10.1002/esp.3974. 
 • Preoteasa, L., Vespremeanu-Stroe, A., Tătui, F., Zăinescu, F., Timar-Gabor, A., Cârdan, I. (2016). The evolution of the Sf. Gheorghe assymetric deltaic lobe in association with the cyclic development of a river-mouth bar and present adaptations to human-induced sediment depletion. Geomorphology, 253, 59-73.
 • Vespremeanu-Stroe, A., Preoteasa, L. (2015) Morphology and the cyclic evolution of Danube Delta spits, In: Randazzo, G., Cooper, A., Jackson, D. (Eds.), Sand and gravel spits, Springer, pp. 327-339.
 • Popescu, R., Vespremeanu-Stroe, A., Onaca, A. Cruceru, N. (2014) The assessment of permafrost occurence in Parâng Mountains, Southern Carpathians. Zeitschrift für Geomorphologie, 59(1), 1-20.
 • Tătui, F., Vespremeanu-Stroe, A., Preoteasa, L. (2014). Alongshore variations in beach-dune system response to major storm events on the Danube Delta coast. Journal of Coastal Research, 70, 693-699.
 • Vespremeanu-Stroe, A., Preoteasa, L., Hanganu, D., Brown, T., Birzescu, I., Toms, P., Timar-Gabor, A. (2013). The impact of the Late Holocene coastal changes on the rise and decay of the ancient city of Histria (Southern Danube delta). Quaternary International, 293, 245-256.
 • Vespremeanu-Stroe, A., Tătui, F., Preoteasa, L. (2013), Oceanografie Fizică, Edit. Ars Docendi, Bucureşti, 172 p.
 • Preoteasa, L., Vespremeanu-Stroe, A., Hanganu, D., Katona, O., Timar-Gabor, A. (2013). In: Conley, D.C., Masselink, G., Russell, P.E. and O’Hare, T.J. (Eds.), Coastal changes from open coast to present lagoon system in Histria region (Danube delta). Proceedings 12th International Coastal Symposium. Journal of Coastal Research, SI 65, pp. 564-569.
 • Tătui, F., Vespremeanu-Stroe, A., Preoteasa, L., (2013). In: Conley, D.C., Masselink, G., Russell, P.E. and O’Hare, T.J. (Eds.), The correlated behavior of sandbars and foredunes on a nontidal coast (Danube Delta, Romania). Proceedings 12th International Coastal Symposium. Journal of Coastal Research, SI 65, pp. 1874-1879.
 • Vespremeanu-Stroe, A., Urdea, P., Popescu, R., Vasile, M. (2012). Rock glacier activity in the Retezat Mountains, Southern Carpathians, Romania. Permafrost and Periglacial Processes, 23 (2), 127-137.