Conf.univ.dr. Daniel Constantin DIACONU


 

Conferențiar în Geografie fizică

Conferențiar în cadrul Facultății de Geografie, Universitatea din București,  Departamentul de Meteorologie și Hidrologie

Cercetător științific în cadrul CENTRULUI DE ANALIZĂ INTEGRATĂ ȘI MANAGEMENT TERITORIAL

Tel. Mob.: 0751316467

E-mail: ddcwater@yahoo.com

Curriculum Vitae

 


Pregătire profesională


 • 2017, Conducător de doctorat în domeniul Geografie
 • 2005, Doctorat în Geografie, Institutul de Geografie, Academia Română
 • 2001, Master, specializarea Ingineria resurselor de apă, Facultatea de Hidrotehnică, Universitatea de Construcții București
 • 1998, Studii aprofundate în Geografie, specializarea Utilizarea durabilă a resurselor de apă, Facultatea de Geografie, Universitatea din București
 • 1997, Licențiat în Geografie, specializarea Știința mediului, Facultatea de Geografie, Universitatea din București

 

Activitate didactică


 • Prognoze Hidrologie
 • Regionalizări hidrologice
 • Alimentări cu apă
 • Gospodărirea apelor
 • Potamologie și limnologie

 

Domenii de cercetare


 • Hidrologie
 • Analiză Integrată și Management Teritorial a resurselor de apă

 

Selecție publicații recente


 • Draghici, C. C.; Peptenatu, D.; Simion, A. G.; Pintilii, R. D.; Diaconu, D. C.; Teodorescu, C.; Papuc, R. M.; Grigore, A. M.; Dobrea, C. R. (2016) – Assessing economic pressure on the forest fund of Maramures County – Romania, Journal of Forest Science (Prague),Vol.62,4, Pages:175-185.
 • Drăghici C.C, Andronache I., Ahammer H., Peptenatu D., Pintilii R.D, Ana-Ciobotaru A.M., Simion A.G., Dobrea C.R., Diaconu D.C., Vișan M.C., Papuc R.M. (2017) – Spatial Evolution of Forest Areas in the Northern Carpathian Mountains of Romania, Acta Montanistica Slovaca, vol. 22, 2.
 • The restrictions imposed upon the urban development by the piezometric level. Case study: Otopeni-Tunari-Corbeanca. Urbanism. Arhitectură. Construcții, (2017), Vol. 8, nr. 1. pp 27-36. Daniel Constantin Diaconu, Daniel Peptenatu, Adrian Gabriel Simion, Radu-Daniel Pintilii, Cristian-Constantin Draghici, Camelia Teodorescu, Alexandra Grecu, Andreea Karina Gruia, Ana-Maria Ilie.
 • Identification of urban flood vulnerability in Eastern Slovakia by mapping the potential natural sources of flooding – implications for territorial planning, Urbanism. Arhitectură. Construcții, (2017), Vol. 8, nr. 4. pp 365-376. Lenka Gaňová, Martina Zeleňáková, Pavol Purcz, Daniel Constantin Diaconu, Tomáš Orfánus, Žofia Kuzevičová.
 • Impact of Agriculture Upon the Chemical Quality of Groundwaters within the Saharian Atlas Steppe El-Meita (Khenchela-Algeria), REV. CHIM. (Bucharest), (2017) 68, No. 2, p. 420-423. Abdenour Sedrati, Belgacem Houha, Gheorghe Romanescu, Ioan Gabriel Sandu, Daniel Constantin Diaconu, Ion Sandu.
 • Study of Utilization of Agricultural Waste as Environmental Issue in Romania, Revista de chimie, 68, No. 3, p. 570-575, 2017. George Ungureanu, Gabriela Ignat, Catalin Razvan Vintu, Constantin Daniel Diaconu, Ioan Gabriel Sandu.
 • Fractal drainage model – a new approach to determinate the complexity of watershed, Acta Montanistica Slovaca, (2017) Volume 22, number 1, p. 12-21. Daniel Constantin Diaconu, Ion Andronache, Helmut Ahammer, Ana-Maria Ciobotaru, Martina Zelenakova, Roxana Dinescu, Aleksandr Vasilievici Pozdnyakov and Svetlana Alekseevna Chupikova
 • Mitigation of the Adverse Consequences of Floods for Human Life, Infrastructure, and the Environment. M. Zeleňáková, L. Gaňová, P. Purcz, M. Horský, L. Satrapa; P. Blišťan; and D. C. Diaconu, Nat. Hazards Rev., 2017, 18(4): -1–15, DOI: 10.1061/(ASCE)NH.1527-6996.0000255
 • Risks Associated of the Waters from Hydric Systems Urban’s, the case of the Rio Barigui, South of Brazil, REV. CHIM. (Bucharest), 68, No. 8, 2017. Paulo Roberto Bairros da Silva, Cleyton Nascimento Makara, Ana Paula Munaro, Danielle Caroline Schnitzler, Daniel Constantin Diaconu, Ion Sandu, Cristiano Poleto.
 • Environmental Impact of Small Hydro Power Plant—A Case Study, Environments 2018, 5, 12; doi:10.3390/environments5010012, 2018, Martina Zeleňáková, Rastislav Fijko, Daniel Constantin Diaconu and Iveta Remeňáková.